Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
10:00 AM - Citizenship Classes
10:00 AM - Summer Reading Club Kickoff
11:00 AM - Makerspace Orientation
2:00 PM - English Conversation Circle
2:00 PM - Woodworking II - Part 1
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:30 AM - Goodwill Works Job Fair
9:30 AM - Play Days
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:15 AM - Family Storytime- Northeast Branch
10:30 AM - Spanish Storytime - East Arlington Branch
10:30 AM - Tiny Dancers
11:00 AM - Embroidery I - Beginners
1:00 PM - Little Messy Art
2:00 PM - Dance Time
2:00 PM - Music Time
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
2:30 PM - Robotics Camp
5:30 PM - Chess Club
6:00 PM - DIY Vinyl Decals
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Family Storytime - Downtown
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:15 AM - Toddler Time - Woodland West Branch
11:15 AM - Baby Storytime - Downtown Library
11:15 AM - Baby Storytime - Woodland West Branch
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
2:30 PM - Mini Makers
2:30 PM - Robotics Camp
4:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
5:00 PM - DIYers
6:00 PM - Chess Club
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
6:00 PM - Sewing I
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:00 AM - MS Office Word 101
10:15 AM - Toddler Time- Lake Arlington Branch
10:15 AM - Toddler Time- Southeast Branch
10:30 AM - Preschool Storytime - Woodland West Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Southeast Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-East Branch
1:00 PM - Summer Meals
1:30 PM - Cardboard Engineers
1:30 PM - Creative Aging: Shibori Dye Napkins
2:00 PM - Little Messy Art
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
2:30 PM - Robotics Camp
4:00 PM - Library Youth Ambassadors
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:00 AM - Family Gardening Fun
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - Card Making with Cricut
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:15 AM - Family Storytime - Southwest Branch
10:30 AM - Play Days
10:30 AM - Preschool Storytime - Lake Arlington Branch
11:15 AM - Baby Storytime - Southwest Branch
11:30 AM - Special Needs Storytime: Born to Stand Out
11:30 AM - Summer Meals
12:30 PM - Better Business Book Club
1:00 PM - Learn and Play-Southeast Branch
1:00 PM - Summer Meals
2:30 PM - Robotics Camp
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:45 AM - Splash Pad Storytime
10:00 AM - PoP Up Storytime
10:30 AM - Learn and Play-Woodland West Library
10:30 AM - Preschool Storytime - Southeast Branch
11:00 AM - Cricut I - Beginners
11:30 AM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
1:00 PM - Summer Meals
7:00 PM - Buzzed Bee Spelling Challenge
10:00 AM - Citizenship Classes
10:30 AM - Family Storytime
11:00 AM - T-Shirt Design - Heat Press Vinyl
1:00 PM - Learn and Play-East Branch
2:00 PM - English Conversation Circle
2:00 PM - Woodworking II - Part 2
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:30 AM - Play Days
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Tween Fortnite Competition
10:15 AM - Family Storytime- Northeast Branch
10:30 AM - Spanish Storytime - East Arlington Branch
10:30 AM - Tiny Dancers
10:45 AM - Summer Meals
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Little Messy Art
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - Dance Time
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
5:30 PM - Chess Club
6:00 PM - 3D Printing II - Kisslicer
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
6:30 PM - Foster Care and Adoption
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
10:00 AM - Business Computer Literacy 1: Excel Basics
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Family Storytime - Downtown
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:15 AM - Toddler Time - Woodland West Branch
10:30 AM - Movement Time
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Downtown Library
11:15 AM - Baby Storytime - Woodland West Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Summer Meals
1:30 PM - Drama Day Camp
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
2:30 PM - Mini Makers
4:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
4:30 PM - World Language Storytime-Japanese
5:00 PM - DIYers
5:00 PM - World Language Storytime-French
6:00 PM - Chess Club
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
6:00 PM - Machine Quilting Class
6:30 PM - Arlington Genealogical Society Meeting
6:45 PM - Northeast Bookworms
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - Cutting fabric with Cricut
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:00 AM - MS Office Word 201
10:15 AM - Toddler Time- Lake Arlington Branch
10:15 AM - Toddler Time- Southeast Branch
10:30 AM - Preschool Storytime - Woodland West Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:00 AM - Southwest Morning Reading Group
11:15 AM - Baby Storytime - Southeast Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-East Branch
1:00 PM - Summer Meals
1:00 PM - Tinker Time: Dissect Toys
1:30 PM - Cardboard Engineers
2:00 PM - Little Messy Art
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
5:30 PM - Glow in the Dark Storytime
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:00 AM - Family Gardening Fun
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - MS Office Excel 101
10:15 AM - Family Storytime - Southwest Branch
10:30 AM - Play Days
10:30 AM - Preschool Storytime - Lake Arlington Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Southwest Branch
11:30 AM - Special Needs Storytime: Born to Stand Out
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-Southeast Branch
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - ESL Speaks: Sharing Teen Immigrant Stories
2:00 PM - Girls, Inc.
2:00 PM - Music Time
4:30 PM - Teen Gaming Time
5:00 PM - Kimono Cardigan Class
5:00 PM - World Language Storytime-Chinese
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
7:00 PM - Local Author Visit: Sam Hawk
7:00 PM - Night Owls: Creative Writing for Teens
10:00 AM - PoP Up Storytime
10:30 AM - Learn and Play-Woodland West Library
10:30 AM - Preschool Storytime - Southeast Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:00 AM - T-Shirt Design - Galaxy T-Shirts
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
1:00 PM - Summer Meals
6:00 PM - Pub Trivia: Classic TV Shows
10:00 AM - ArlingCon
10:00 AM - Citizenship Classes
11:00 AM - Woodworking I
2:00 PM - English Conversation Circle
3:00 PM - Tailoring Basics
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:30 AM - Play Days
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:15 AM - Family Storytime- Northeast Branch
10:30 AM - Spanish Storytime - East Arlington Branch
10:30 AM - Tiny Dancers
10:45 AM - Summer Meals
11:00 AM - Embroidery II - Patches
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Little Messy Art
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - Dance Time
2:00 PM - Music Time
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
3:30 PM - Sewing Camp
5:30 PM - Chess Club
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
10:00 AM - Business Computer Literacy 2: Excel Tables and Chart
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Family Storytime - Downtown
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:15 AM - Toddler Time - Woodland West Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Downtown Library
11:15 AM - Baby Storytime - Woodland West Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Babysitters' Boot Camp
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - Lego Camp
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
2:30 PM - Mini Makers
3:30 PM - Sewing Camp
4:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
4:00 PM - The Art of Chinese Calligraphy - Part 1
5:00 PM - DIYers
6:00 PM - Chess Club
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
6:00 PM - How To: Galaxy T-shirts
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Good Grounds Book Club
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:00 AM - MS Office Word 301
10:15 AM - Toddler Time- Lake Arlington Branch
10:15 AM - Toddler Time- Southeast Branch
10:30 AM - Preschool Storytime - Woodland West Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Southeast Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-East Branch
1:00 PM - Rangers Storytime with Eric Nadel!
1:00 PM - Summer Meals
1:30 PM - Cardboard Engineers
2:00 PM - KidsNotes
2:00 PM - Lego Camp
2:00 PM - Little Messy Art
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
3:30 PM - Sewing Camp
4:00 PM - Library Youth Ambassadors
4:00 PM - The Art of Chinese Calligraphy Part 2
5:30 PM - Teen vs. Adult Trivia: Marvel Cinematic Universe
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:00 AM - Family Gardening Fun
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - MS Office Excel 201
10:15 AM - Family Storytime - Southwest Branch
10:30 AM - Play Days
10:30 AM - Preschool Storytime - Lake Arlington Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Southwest Branch
11:30 AM - Special Needs Storytime: Born to Stand Out
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Babysitters' Boot Camp
1:00 PM - Learn and Play-Southeast Branch
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - ESL Speaks: Sharing Teen Immigrant Stories
2:00 PM - Girls, Inc.
2:00 PM - Lego Camp
4:30 PM - Teen Gaming Time
5:30 PM - Airbrush Class
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
6:45 PM - Southwest Spine Crackers
7:00 PM - Night Out Book Club
10:00 AM - PoP Up Storytime
10:30 AM - Learn and Play-Woodland West Library
10:30 AM - Preschool Storytime - Southeast Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:00 AM - Planet Bath Bombs
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
1:00 PM - Summer Meals
10:00 AM - Citizenship Classes
10:30 AM - Family Storytime
11:00 AM - Embroidery I - Beginners
1:00 PM - Learn and Play-East Branch
2:00 PM - English Conversation Circle
2:00 PM - Out of This World, Animals
3:00 PM - World Language Storytime-Vietnamese
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:30 AM - Play Days
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:15 AM - Family Storytime- Northeast Branch
10:30 AM - Spanish Storytime - East Arlington Branch
10:30 AM - Tiny Dancers
10:30 AM - What Your DNA Says About Your Health
10:45 AM - Summer Meals
11:30 AM - Summer Meals
12:00 PM - STEM Stories
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Little Messy Art
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - Dance Time
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
5:30 PM - Chess Club
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
6:00 PM - Milling Machine - Mosaic Tiles
9:00 AM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
10:00 AM - Business Computer Literacy 3: Excel Business Applications
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Family Storytime - Downtown
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:15 AM - Toddler Time - Woodland West Branch
10:30 AM - Movement Time
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Downtown Library
11:15 AM - Baby Storytime - Woodland West Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
2:00 PM - What Your DNA Says About Your Health
2:30 PM - Mini Makers
3:00 PM - 3Doodling - Science Edition
3:00 PM - Fort Worth Museum of Science
4:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
4:30 PM - World Language Storytime- Arabic
5:00 PM - DIYers
6:00 PM - Chess Club
6:00 PM - Embroidery II - Embroidery Software
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Math & Science
7:00 PM - Genealogy - Hitting Paydirt in Manuscript Collections
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Learn and Play-East Branch
10:15 AM - Toddler Time- Lake Arlington Branch
10:15 AM - Toddler Time- Southeast Branch
10:30 AM - Preschool Storytime - Woodland West Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Southeast Branch
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-East Branch
1:00 PM - Summer Meals
1:30 PM - Cardboard Engineers
2:00 PM - Family Crafternoon: Outer Space
2:00 PM - Little Messy Art
2:00 PM - Teen Zone at the Downtown Library
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - Grow your own Herbal Tea
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
9:00 AM - Family Gardening Fun
9:00 AM - High School Equivalency Class - Math & Science
10:00 AM - English as a Second Language (ESL) Class
10:00 AM - Excel Open Lab
10:15 AM - Family Storytime - Southwest Branch
10:30 AM - Play Days
10:30 AM - Preschool Storytime - Lake Arlington Branch
10:45 AM - Summer Meals
11:15 AM - Baby Storytime - Southwest Branch
11:30 AM - Special Needs Storytime: Born to Stand Out
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Kindermusic Class
1:00 PM - Learn and Play-Southeast Branch
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - ESL Speaks: Sharing Teen Immigrant Stories
2:00 PM - Girls, Inc.
2:00 PM - Kindermusic Class
2:00 PM - Music Time
4:30 PM - Teen Gaming Time
4:30 PM - World Language Storytime-Portuguese
6:00 PM - English as a Second Language (ESL) Class
6:00 PM - High School Equivalency Class - Language Arts & Social Studies
6:00 PM - Sew Produce Bags with T-Shirts
6:30 PM - Bonnie and Clyde: Ambush on Airport Freeway.
7:00 PM - Night Owls: Creative Writing for Teens
10:00 AM - PoP Up Storytime
10:30 AM - KidsNotes
10:30 AM - Learn and Play-Woodland West Library
10:30 AM - Preschool Storytime - Southeast Branch
10:30 AM - Pun It Up!
10:45 AM - Summer Meals
10:45 AM - Summer Meals
11:00 AM - Design Your Own Stickers
11:30 AM - Summer Meals
12:15 PM - Summer Meals
1:00 PM - Learn and Play-Downtown Library
1:00 PM - Summer Meals
2:00 PM - Family STEAMFest
10:30 AM - Family Storytime
11:00 AM - 3D Printing I - Tinkercad
2:00 PM - English Conversation Circle
2:00 PM - Fight to Flight
2:00 PM - Serger - Beginners